| Categorie of berekende grens | Sport | Overige recreatie |
|---|---|---|
| Alle bedrijven | 15.850 | 11.230 |
| Eén werkzaam persoon | 11.795 | 8.810 |
| Natuurlijke personen | 6.730 | 8.720 |
| Afgeleide ondergrens overlap | 2.675 | 6.300 |
| Afgeleide bovengrens overlap | 6.730 | 8.720 |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Welke overlap is op basis van de marges mogelijk?
Begin met 11.795 plus 6.730. Trek daar de 15.850 bedrijven in de hele groep af. Na begrenzing op nul is 2.675 de ondergrens voor de overlap van de twee getelde groepen, gerekend met de gepubliceerde afgeronde waarden. De bovengrens ligt bij het kleinste losse aantal, hier 6.730. Als aandeel van sport loopt dit rekenvenster dus van ongeveer 16,9% tot 42,5%. Het CBS heeft in deze tabel de kruising zelf niet gepubliceerd. Een precieze telling van mensen met de rechtsvorm eenmanszaak kun je er niet uit afleiden.
Dezelfde rekensom bij overige recreatie
In deze tweede bedrijfstak werken 8.810 bedrijven met één persoon. 8.720 van de in totaal 11.230 vallen onder natuurlijke personen. De ondergrens van de doorsnede is hier circa 6.300 en de bovengrens 8.720. De ruimte tussen beide bedraagt 2.420 bedrijven, tegen 4.055 bij sport. Hoe groter het venster, hoe minder precies een uitspraak over de combinatie van eigendom en werkverdeling kan zijn.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij sport?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘ruimte tussen de rekenkundige grenzen voor solowerk en natuurlijke personen’. Hiervoor staan 2 activiteiten uit hoofdtak 93 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van overige recreatie (21,5 procentpunt), het hoogste voor sport (25,6 procentpunt). Sport ligt met 25,6 procentpunt aan de bovenkant van deze vergelijking. De meest nabije uitkomst is 21,5 procentpunt bij overige recreatie. Ook qua omvang ligt overige recreatie het dichtst bij sport, met 11.230 tegenover 15.850 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 931 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 31,6 procentpunt naar 27,2 procentpunt. Over 2 jaar is het verschil -4,3 procentpunt, of gemiddeld -2,2 procentpunt per jaar. Bij overige recreatie ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 16,9 procentpunt naar 19,1 procentpunt. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg -170 bedrijven. De telling van bedrijven verschil tussen de twee overlapgrenzen verschoof tegelijkertijd met -185. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 26,5 procentpunt naar 25,6 procentpunt.
Voor een check van je eigen ondernemersrol zegt het rekenvenster bij sport vooral wélke informatie nog ontbreekt. Vraag aan een ondernemer uit sport wie voor eigen rekening werkt, wie bepaalt hoe een activiteit wordt uitgevoerd en welke afspraken er gelden bij afwezigheid. Gebruik de uitkomst bij overige recreatie als tweede vraag, niet als een juridisch advies over jouw bedrijfsvorm.



